مراقبت و سلامتی

کود پتاس بالا

امروزه پیدا کردن بهترین کود پتاس بالا که برای نوع گیاهی که کاشته ایم مناسب باشد بسیار مهم است. برخی حتی اهمیت و خواص مصرف این کودهای مایع و جامد را برای گیاهان نمی دانند. در این مقاله از کلینیک گل و گیاه جوانه بان، علاوه بر آشنایی کامل با این دسته از کودها و انواع آن ها، در مورد نحوه مصرف و زمان استفاده از کودهای پتاسیم نیز صحبت می کنیم:

تغییرات در سطح هورمون می‌تواند باعث ایجاد آکنه شود و پروژسترون نیز در این فرآیند نقشی اساسی دارد. این هورمون باعث بسته شدن منافذ پوستی شده و با تجمع مقدار بیشتری سبوم در زیر سطح پوست، بروز انواع جوش و آکنه قابل انتظار خواهد بود.راجعه کنید.

کود پتاس بالا پودری

کود پتاس بالا پودری گرین با فرمولاسیون (N-P-K (5-10-43+TE دارای درصد بالایی پتاسیم بوده و نیاز عمده گیاهان به عنصر پتاس و در مقادیر کمتر فسفر و نیتروژن را برطرف می نماید. 

کود پتاس بالا پودری (N-P-K (5-10-43+TE با داشتن 43 درصد پتاس در مراحل رشد زایشی (گلدهی و قبل از برداشت محصول) قابل مصرف می باشد و سبب افزایش کمی و کیفی محصول می شود. این کود به طور اختصاصی در مراحل گلدهی و قبل از برداشت محصول و رسیدن میوه باعث افزایش متابولیسم و افزایش حرکت روزنه ها شده و تاثیر بسزایی در افزایش باردهی، درشت نمودن و رنگ آوری محصولات دارد.

مزایای استفاده از کود پتاس بالا پودری  (N-P-K (5-10-43+TE:

1- کود پتاس بالا پودری با قابلیت استفاده در تمام برنامه های تغذیه ای به صورت محلولپاشی و کود آبیاری، افزایش باردهی ، درشت نمودن و رنگ آوری محصولات زراعی ، باغی و گلخانه ای می باشد.

2- کود پتاس بالا پودری باعث افزایش عملکرد وبهبود کیفیت میوه ها می شود.

3-کود پتاس بالا پودری  باعث عدم رسوبدهی در سیستم های آبیاری می شود.

4-پتاسیم درکود پتاس بالا پودری باعث فعال سازی بسیاری از آنزیم ها نقش اساسی دارد. این عنصر به طور قابل ملاحظه ای در بافت میوه تجمع پیدا کرده و رشد و کیفیت محصول را به شدت افزایش می دهد.

5-پتاسیم موجود در کود پتاس بالا پودری (N-P-K (5-10-43+TE گرین توانایی برگ ها را در نگهداری آب افزایش داده و با تنظیم روزنه های سطح برگ از تعریق بیش از حد گیاه جلوگیری می نماید.

توصیه ها جهت مصرف کود پتاس بالا پودری 43-10-5 :

– برای افزایش جذب بهتر است محلولپاشی در هوای خنک و آرام ترجیحا اوایل صبح و یا غروب انجام شود.

– در اوایل فصل رشد با حداقل میزان مصرف و در اواخر فصل رشد با حداکثر میزان مصرف به کار رود.

– این کودبا اکثر کودها و سموم سازگار و قابل اختلاط است اما توصیه می شود قبل از اختلاط با هر ترکیبی تست سازگاری انجام شود.

جذب پتاسیم در گیاه به چه عواملی بستگی دارد؟

این که گیاه می تواند پتاسیم مورد نیازش را جذب کند یا نه به فاکتور های متعددی از جمله: رطوبت خاک، هوادهی خاک و سطح اکسیژن و دمای خاک بستگی دارد.

-رطوبت خاک : به دلیل اینکه پتاسیم همراه با آب راحت در گیاه حرکت کرده و راحت تر جذب می شود؛ هرچه رطوبت خاک افزایش پیدا کند احتمال جذب و حرکت پتاسیم در گیاه و ریشه ها بیشتر می شود.

-هوادهی خاک و سطح اکسیژن : وجود هوا برای تنفس ریشه ها و جذب پتاسیم توسط گیاه بسیار ضروری است. زیرا فعالیت ریشه و همینطور جذب پتاسیم در خاکی که از رطوبت اشباع شده، کاهش پیدا کرده و سطح اکسیژن نیز در این شرایط بسیار پایین است.

-دمای خاک : فعالیت ریشه ها، عملکرد گیاه و همه ی پروسه های فیزیولوژیکی گیاه در پی افزایش دمای خاک، افزایش می یابند. دمای مطلوب خاک، برای جذب پتاسیم 60 الی 80 درجه فارنهایت است.جالب است بدانید میزان جذب پتاسیم در دما های پایین کاهش پیدا می کند.

نشانه های کمبود پتاسیم در گیاه :

کمبود پتاسیم باعث کاهش عملکرد و کیفیت محصولات می شود. علائم کمبود پتاسیم شامل زرد یا قهوه ای شدن برگ ها بخصوص برگ های پایین تر می شود. اما ممکن است در نگاه اول تفاوت بین کمبود پتاسیم و کمبود نیتروژن و یا فسفر دشوار باشد زیرا؛ کمبود هر یک از این سه عنصر می تواند باعث تغییر رنگ برگ و زردی آن شود.

اما به طور کلی علائم کمبود پتاسم عبارتند از:

-وجود تغییر رنگ در برگ ها ( به خصوص وجود رنگی زرد بین رگبرگها )

-گیاه باسرعتی بیشتری دچار کمبود آب شده و پژمرده می شود

-معمولا سرعت رشد گیاهان کند می شود

تعریف کود NPK (ان پ کا):

به ابتدای حروف کودهای ماکروی مورد استفاده در انواع کشت‌ها در کوددهی گیاهان NPK (ان پ کا) گفته می‌شود.

حرف N: مخفف ازت

حرف P: مخفف فسفات

حرف K: مخفف پتاس

یک نکته بسیار جالب و مفید:

چرا به کودهای ماکرو، NPK (ان پ کا) گفته می‌شود و مثلا P.K.N (پ کا ان) گفته نمی شود؟

علت این نام‌گذاری به دلیل اولویت احتیاجات گیاهان بر مبنای زمان رشد و نمو به این نوع کودهاست. به زبان ساده‌تر گیاهان در کل دوره زندگی خود سه مرحله‌ای: کاشت، داشت و برداشت دارند که به ترتیب در این مراحل به کودهای ماکروی زیر احتیاج خواهند داشت.

کاشت N

داشت P

برداشت K

البته استفاده از این عناصر در مراحل سه گانه رشد و نمو استثناهائی هم دارد، مثلا در ابتدای دوره کاشت برای افزایش میزان ریشه‌زائی از کودهای حاوی فسفات (P) هم استفاده می‌شود و مواردی از این دست که در مقالات بعدی به آنها اشاره خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *